Mısır Ununun Yararlarını Biliyor Musunuz?

Mısır Ununun Yararlarını Biliyor Musunuz?

Mısır Ununun Yararlarını Biliyor Musunuz?

Mısır unu ülkemizde özellikle de Karadeniz bölgesinde çok tüketilen bir gıdadır. Artık türkiyenin her yerinde mısır unu bulmak mümkün. Peki mısır ununun özellikleri ve yararları nelerdir biliyor musunuz?

Glütensiz
Lif ve protein yüklü
Antioksidan zengini
Kolay sindirim ve sindirim sistemi için iyidir

1. Glutensizdir
Mısır unu, beyaz / buğday ununa glutensiz bir alternatiftir. Beyaz un yerine her yiyecekte mısır ununu kullanabilirsiniz. Ayrıca enflamatuar özelliği sebebiyle iltihabı çoğu hastalıkların kökünü ortadan kaldırarak ya da hastalığı önlemek ve yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Patatesli mısır ekmeği nasıl yapılır?

2. Birçok Lif ve İyi Bir Protein İçerir
Bu unun bir bardağı günlük almanız gereken lif ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Ayrıca günlük protein ihtiyacınızının büyük bölümünü sağlar. Eğer bir vegan diyeti veya benzerini yapıyorsanız, protein ihtiyacınızı karşılamak zor olabilir, mısır unu bunun için iyi bir seçenek olabilir. Mısır ekmeği nasıl yapılır?

3. Antioksidan Kaynağı
Organik mısırın şaşırtıcı faydalarından biri, içerdiği yüksek düzeyde hastalık önleyici antioksidan olmasıdır. İşlenmemiş mısırda, tahıl taneleri olarak bilinen benzer işlemeli tanelerden çok daha yüksek bir polifenol seviyesi (belirli bir antioksidan türü) vardır. Sürekli olarak bu bileşiklerden yüksek gıdalar yiyerek işlenmiş gıdalar, toksin birikmesini önleyerek serbest radikal hasarla mücadele edebilirsiniz. Lezzetli kuymak (Mıhlama) nasıl yapılır?

4. Sindirim Sisteminiz İçin İyidir
Mısır, çözünmeyen lif olarak bilinen amiloz, selüloz, hemiselülozu içerir. Uygun sindirim, çözünür ve çözünmeyen liflerin bir dengesini içerir. Mısırda bulunan çözünmeyen lifler kolonda fermente edebiliyor ve araştırmacılar son birkaç yıldır farkına varmaya başlamış olan çeşitli mikrobiyomları destekliyor ve genel sağlığınız (ve özellikle sindirim) üzerinde büyük etkisi var. Mısır nişastasının 18 mucizevi işlemi